Kadınların sorunlarından biri düzensiz adet (regl) görmektir. Sancılı ve düzensiz adet hayatı zindana çevirir. Bu dönemlerde bitkilerden yardın alabilirsiniz. Bazı bitkiler adet düzensizliğine karşı yardımcı olacaktır.

ÇÖREK OTU: Çörek otu ülkemizin pek çok yerinde yatişir. Cöcce, cöccem, karaca occanı, siyah kimyon gibi adları ile biline bu bitki adet düzenleyici olarak inanılmaz fayda sağlar. Sadece adet düzenlemede değil, süt arttırıcı etkisi ile lohusa annelerinde imdadına yetişir. İştah açıcı özelliği de cabası.

ASLAN PENÇESİ: Aslan pençesi adet düzensizliklerini düzene sokmakta yardımcıdır. Sadece adet düzensizliği sorunu değil,  beyaz akıntı, karın ağrıları, menopoz dönemindeki stres için de faydalıdır. Civanperçemiyle ile birlikte kullanıldığında ergenlik çağına giren genç kızlarda adet görmeyi kolaylaştırır.

AYNI SEFA: Bitkinin içeriğinde calendula-sapogenin, eterik yağlar, glikozitler, xantophill, müsilaj, karationid, acılık veren maddeler, organik asitler ve flavonoidler bulunur. Çiçekleri ise saponin, karoten, acı esans, uçucu yağ, sterol, flavonit ve yapışkan bitki sıvısını içerir. Bitki düzensiz adet görmelerini normale döndürmede, adet söktürmede, menopoza yakın devrelerde sancılı veya yetersiz adet kanaması görülen durumlarda, özellikle lenf sisteminin temizlenmesinde, mikroplu yaraların çabuk iyileşmesinde fayda sağlamaktadır.Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak