Yemek tarifleri, bitkiler olacak değil ya hep. Arada böyle minik yazılarda serpiştirelim dedik. Bakın 1800’li yıllara ait bir yemek kitabının önsözünden alınan bu yazıya bir göz atalım isterseniz:)

Kocalarin çogu pisirilme sürecinde yanlis islem gördüklerinden yumusakliklarini ve iyi niteliklerini kaybederek bozulurlar. Gerçek odur  ki, bazi kadinlar onlari sicak suda hasliyarak, bazilari ilgisizlikleriyle  dondurarak, bazilarida basip, ezip tursusunu kurarak ve yine kimileri de   savurganca harcayarak bozulmalarina neden olurlar.

Özenilerek hazirlanan her kocanin iyi ve yumusak olacagi söylenemez. Ancak  iyi pisirilenin gerçekten tadina doyum olmaz. Koca seçiminde ne lüferin  alimindaki gümüs piriltisi, ne barbunyanin altin yaldiz görünümü geçerlidir. Bunun için çarsi pazar dolasmaya da gerek yoktur. Genellikle en iyileri kapinizin önüne gelenlerdir.

Begeninin kisisel oldugunu düsünerek koca seçimini yalnizca kendiniz  yapiniz. Kendinizi sabirla pisiremeyecekseniz almaktan vazgeçiniz.

Kocayi pisirmek için en iyisi porselen bir kap ise de, elinizde  toprakçanaktan baskasi yoksa özenle kullanildiginda ayni isi görebilir.
Kocalar da karides ve istakoz gibi canli pisirilirler. Bazen piserken  tencerenin disina tasip yanabilir yada kenarlari sertleserek kabuk
tutabilirler. Onlari tencerelerinde tutmak için görev duygusu adli zayif  iplikten çok huzur adli saglam sicimle sıkı sıkıya baglanmalidir.

Sevgi, sicaklik ve neseden olusan sürekli bir ates yakilir. Kisiliginde uygun bir isiya ayarlanarak atese oturtulur. Köpürerek tasmasi halinde  kaygilanilmamalidir. Pek çogu iyice pisinceye kadar sik sik köpürebilir.  Özellikle sirke ve karabiber yerine taticilarin öpücük adi altinda  sattiklari sekerden biraz konulabilir. Tadina bakarken hosgörü, iyimserlik ve neşe benzeri baharatdan birer tutam katmaniz önerilir.

Ancak bunlar diger baharatlar gibi azar azar ve dikkatlice kullanilmalidir. Yumusakligini kontrol ederken sertlesmesinden kaçinilmalidir. Fazla yayilmasini ve kabin dibine oturarak ise yaramaz  hale gelmesini önlemek için arada bir hafifçe karistirilmalidir. Kivama geldigini anlamamak olanaksizdir.

Böyle pisirildigi zaman size çok uygun ve sindirilmesi kolay olacaktir.
Dikkatsizlik nedeniyle ev atesini sogutmazsaniz, bozulmadan istediginiz süre dayanir. Bu yolda hazirlanmis koca mutlu bir ömür boyunca tadini korur!Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak