Boza kış aylarının en sağlıklı içeceklerinden biri. Vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği gibi, hazımz-sızlığa ve öksürüğü de iyi geliyor.  Bünyesinde A ve B vitaminlerinin dört türü ile C ve E vitaminleri de bulunuyor. Mayalanması sırasında ürettiği laktik asit ise ender gıda maddelerinde bulunuyor ve bu değerli asit türünün hazmı kolaylaştırıcı etkisi var.

Süt yapıcı özelliği nedeniyle hamile bayanlara ve vitamin kaynağı olarak sporculara tavsiye ediliyor. İçinde ilk başta yüzde 20 şeker olsa da daha sonra yüzde 8’lere kadar düşüyor.

İçindeki yağ oranı da sıfır. Bağırsak florasını düzenler. İçindeki aktif mayalarla probiyotik özelliği vardır. Zengin karbonhidrat, protein ve B vitamini içeriği nedeniyle enerji ihtiyacı fazla olan kişiler, gebeler, sporcular ve kilo almak isteyen kişilerin kullanımı için uygundur. Karbonhidrat ve proteinin yanı sıra birçok besin öğesini içerdiğinden besleyici özelliği nedeniyle “sıvı ekmek” olarak anılır. Zihin açıcı ve sinirleri dinlendirici etkisi vardır. Öksürük tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Peki evde boza nasıl yapılır?

MALZEMELER
3 su bardağı bulgur
2,5 su bardağı şeker
Tarçın

MAYA İÇİN
 1 çay bardağı boza veya 2 tatlı kaşığı kuru maya
1 paket vanilya

YAPILIŞI
Bulgur geniş bir tencerede bol su ile ıslatılıp bir gece bekletilir.
Ertesi gün ezilinceye kadar haşlanır. Gerektiğinde su ilave edilir.
Biraz soğuyunca kaşık yardımı ile süzgeçten geçirilir. Emaye, cam veya porselen bir kaba alınır.
Mayalanması için, 1 çay bardağı boza ile 5 çorba kaşığı şeker konup karıştırılır. Ilık bir yerde sık sık karıştırılarak mayalanması beklenir.
Diğer bir mayalanma biçimi; boza ve maya koymadan sadece 5 çorba kaşığı şeker ilave edilerek yine karıştırarak mayalanmayı beklemektir. Bu şekilde mayalanma kendiliğinden, fakat daha geç olur.
Bozanın üzeri göz göz olunca, kokusu ve ekşiliği istenen duruma gelince, şekerin tamamı ile vanilya konup karıştırılır. Buzdolabında saklanır.  Bardaklara konduktan sonra tarçın serpilir.

Bir görüşe göre boza, bilinen en eski içki olan biranın ilk hali. Bir Anadolu içkisi olan üzüm şarabından daha eski bir geçmişe sahip. En eski yazılı kaynaklara sahip Mezopotamya (Sümer) ve Mısır uygarlıklarında üretilen birayla boza, hemen hemen aynıdır. Bira hammaddesi olarak kullanılan malt ekmeği, suyla ezilip bulamaç haline getirilir. Karışım mayalanmaya bırakılır. Böylece alkolle birlikte süt asiti de ortaya çıktığından, sözü edilen bira bozaya benzer. Türkiye’de genellikle darıdan yapılan boza, başka ülkelerde yapıldığı yerin başlıca ürününe göre mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, kara buğday, arnavutdarısı, gernik gibi tahılların unu, bazen da pirinç ve ekmek, nadir olarak da kenevir unu ve karamuk mayalandırılarak yapılır. Kepeği alınmış darı unu kazanda kavrulup, yumruk veya tokmakla dövülerek suyla hamur haline getirilir. Belli bir kıvama ulaşan bu karışım elekten geçirilir. Eski boza veya hamur mayası ile mayalandırılarak serin yerde 3-7 gün dinlendirilir. Şeker veya pekmezle tatlandırılarak içilir. Ülkesine göre alkol oranı % 2-6 arasında değişir.

Bilinen en iyi bozacı da “VEFA BOZA”dır.Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak