YAPILIŞI: Acurlar oyulur, acı olanlar ayrılır, tatlıları hazırlanır. Firik ayıklanr ve yıkanır. Kıyma, karabiber,sarımsak, firik ve tuz karıştırılır. Acurların içilerine doldurulur ve tencereye sıralanır. Üzerine ağırlık koyup, su ile kaplanır. Tencerenin kapağı kapatılıp, 40-45 dakika kısık ateşte pişirilir. Sarımsaklı yoğurt ile servis yapılır.

MALZEME

1kg acur
200gr yağlı kıyma
2 tatlı kaşığı tuz
1 kesme şekr
1 su bardağı firik
1 tatlı kaşığı karabiber
4-5 diş sarımsak
200gr yoğurt

Firik nedir?
Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde bilinen ve daha çok kullanılan, buğdayın olgunlaşıp kurumadan elde edilen bir üründür. Tarlada bulunan buğday başakları içerisinde bulunan taneler olgunlaşır, sertleşir ve henüz tam kurumamıştır. Ayrıca, başak’ta tam kurumamıştır, rengi yeşildir. Başakların bu döneminde ekin tarlalarından buğday başakları köklerinden 10-15 cm. üsten kesilerek, desteler halinde toplanır. Toplanan bu desteler, sapların tutuşturulmasıyla yakılan ateş üzerinde ütülür.

Yani, buğday başağı tanelerinin saklı olduğu kılçıklı kısımı ateş üzerinde kavrulur. Kavrulan destenin sapı, buğday kellelerinden kesilerek ayrılır. Ayrılmış buğday kelleleri kalbur içerisine alınarak, avuç içini bastırarak ovalanır. Buğday tanesi kapçuk içerisinden çıkartılır, rüzgarda savrulur. Geriye kalan kavrulmuş, dişler arasında rahatca ezilebilen buğday tanelerinin adı firiktir. Sap alevi üzerinde ütüldüğü için yanan sapın çıkardığı duman ile islenmiş ve gayet güzel bir aroma ile yüklenmiştir.Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak