YAPILIŞI

4 KİŞİLİK

Bonfileyi, tuz ve taze çekilmiş karabiberle tatlandırın. Bonfilenin tüm yüzlerini büyükçe bir tavada 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile orta ateşte mühürleyin.

Eti bir tabağa alın, hafifçe soğuttuktan sonra hardalı fırça yardımıyla tüm yüzeyine sürün. Mantarları fırça ya da kağıt havlu ile temizleyin. Shiitake mantarlarının saplarını ayıklayın. Mantarları 1-2 mm lik küpler şeklinde kesin. Büyükçe bir tavada 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve tereyağını orta ateşte ısıtın. Mantarları ilave edin be tuz/karabiberle tatlandırın. 4-5 dakika kadar soteleyin. Sarımsağı ilave edip 1 dakika daha soteleyin.

Karışımı ateşten alıp kekik ve trüf yağı ile tatlandırın ve soğumaya bırakın.

Pazı yapraklarını kaynar tuzlu suda 1 dakika haşlayın. Kağıt havlu yardımıyla fazla suyunu alın. Kalın damarları bıçak yardımıyla alın. Fırınınızı 200 dereceye ısıtın. 2 yaprak milföy hamurunu birleştirip merdane yardımıyla unlu bir tezgahta açın.

Bonfilenin üst yüzeyine sotelenmiş mantar karışımını yayın, elinizle hafifçe bastırarak yapışmasını sağlayın. Pazı yapraklarını bonfilenin etrafına sarın. Bonfileyi mantarlı yüzü üstte kalacak şekilde milföyün üstüne yerleştirin. Milföyü ek yeri altta kalacak şekilde bonfilenin etrafına sarın. Milföyün kenarlarını içeri doğru kıvırarak kapatın. Milföye sardığınız bonfileyi fırın tepsisine alın. Milföyün tüm yüzeyine fırça yardımıyla çırpılmış yumurta sarısını sürün. Bonfileyi önceden 200 dereceye ısıtılmış fırında 20 dakika fırınlayın. Fırın ısısını 180 dereceye düşürüp 30 dakika daha fırınlamaya devam edin. Bonfilenizi iyi pişmiş tercih ediyorsanız bu aşamada fırını kapatıp bonfileyi sıcak fırında 30-40 dakika daha bekletin. Bonfileyi fırından alıp 15-20 dakika dinlendirdikten sonra dilimleyerek sebzeler ve gravy sos eşliğinde servis edin.

MALZEME

1 KG TEMİZLENMİŞ BÜTÜN BONFİLE
TUZ, TAZE ÇEKİLMİŞ KARABİBER
2 ÇORBA KAŞIĞI 30ML ZEYTİNYAĞI
1-2 ÇORBA KAŞIĞI (15-30 ML) HARDAL
1 ÇORBA KAŞIĞI TEREYAĞI
200 G SHIITAKE MANTARI
200 GR KESTANE MANTARI
2-3 DİŞ İNCE DOĞRANMIŞ SARIMSAK
1 ÇORBA KAŞIĞI İNCE DOĞRANMIŞ TAZE KEKİK
1 TATLI KAŞIĞI İSTEĞE BAĞLI TRÜF YAĞI
7-8 ADET İRİ PAZI YAPRAĞI
1 PAKET MİLFÖY HAMURU
2 ADET ÇIRPILMIŞ YUMURTA SARISI

 Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak