Boza deyince akla gelen ilk isim “VEFA”dır. 1870 yılında Arnavutluk’tan İstanbul’a gelip yerleşen  Hacı Sadık Bey, o yıllarda bozanın sulu kıvamlı ve ekşi lezzetli biçimde 200 kadar Ermeni vatandaş tarafından yapılıp satıldığını görmüş. Zamanın saraylı ve aristokrat ailelerinin ve bürokratlarının oturduğu Vefa’ya yerleşen Hacı Sadık Bey, bu günkü haliyle sevilen koyu kıvamlı ve hafif ekşi lezzetli Vefa Bozası’nı imal etmiş. 1876 yılı Eylül ayında Vefa Bozacısı adı ile bozacılığı hem bir meslek hem de bir marka haline getirmiş. Dededen toruna devam eden Vefa Boza dedelerinin başarısını devam ettirmektedir.

Halen, Tarihi Vefa Bozacısı dükkanında Ekim ayından Nisan ayına kadar Boza, Nisan ayından Ekim ayına kadar da kuru üzüm şırası, dondurma ve limonata satışı yapımaya devam etmekte.

İstanbul’un Vefa semtinde 1876 yılında kurulan boza üretim merkezinin bulunduğu binada Tarihi Vefa Bozacısı dükkanında 4 mevsim satış yapılmaktadır.
1876’dan beri hiç bir orjinal parçasına dokunulmadan korunan Tarihi Vefa Bozacısı boza içmenin yanısıra nostaljik havası ile de İstanbul’un nadide mekanlarından biridir.

Vefa Bozacısı, Gıda Maddeleri San.Tic.A.Ş.
Vefa, Katip Çelebi Cad. No:104/1
34470 İstanbul-Türkiye
Tel:+90 212 519 49 22Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak