YAPILIŞI

Hamur malzemeleri karıştırılarak pütürsüz, ince yoğurt kıvamında, akan bir cıvık hamur elde edilir.
Ekmek sacı orta sıcaklıkta olacak şekilde ateşi ayarlanır. Sacın üzerine kuyruk sürülür. Hemen arkasından şıllık hamurundan bir kepçe dökülür.
Hamur oklava ile sacın her tarafına mümkün olduğu kadar ince şekilde yayılır. Pişip kabaran Şıllık ekmeği çevrilerek diğer yüzü de pişirilip sacdan alınır.

Böylece ekmekler piştikten sonra ekmeklerin kalınlığına bağlı olarak 6-7 tanesi üst üste tepsiye serilir. Bunların üzerine iç malzemeleri homojen bir şekilde serilir. Tekrar üzerine 6-7 kat ekmek serilir ve dilimlenir (bu iş biraz ustalık ister). En alt kattaki ekmek de kesilmiş olmalıdır. Ortası yıldız görünümünde ve dilimleri eşkenar dörtgen şeklinde olanı orijinal kesim şeklidir. Hazırlanan şıllık tepsisinin üzeri temiz ıslak bir bezle örtülüp bir kenara alınır. Bal için malzemeleri konulup 2-3 taşım kaynatılır. Servis yapılacağı zaman, bal, kaynar haldeyken tepsinin her tarafını saracak şekilde dökülür. Şerbeti, içinde dilimler yüzecek kadar bol olmalıdır. 15 dakika dinlendirilip henüz sıcakken servis yapılır.

MALZEME

HAMUR
5 SU BARDAĞI UN
BİR TUTAM TUZ
1 SU BARDAĞI SÜT
9 SU BARDAĞI SU

İÇ
750 GR DÖVÜLMÜŞ İÇ CEVİZ
1 TATLI KAŞIĞI TARÇIN
1 ÇAY BARDAĞI ŞEKER

BAL
4 SU BARDAĞI ŞEKER
4 SU BARDAĞI SU
1 DİLİM LİMON SUYU
1 TATLI KAŞIĞI SADE YAĞ

SACI YAĞLAMAK İÇİN
100 GR KUYRUKYazar Hakkında

Bir yanıt bırak